Učenice pulske Gimnazije državne prvakinje u šahu

Hrvatski školski sportski savez je protekli tjedan u Poreču organizirao završnicu državnog prvenstva školskih sportskih društava (ŠSD) u šahu za osnovne i srednje škole. Nastupilo je ukupno 112 učenika i 107 učenica u konkurenciji osnovnih škola te 108 učenika i 100 učenica u konkurenciji srednjih škola. Na oba prvenstva odigran je švicarac od 9 kola s tempom igre od 20 minuta plus 5 sekundi dodatka za svaki odigrani potez počevši od prvog.

U konkurenciji učenica srednjih škola ekipa ŠSD GIMNAZIJALAC Pula (Gimnazija, Pula) osvojila je 1. mjesto. Ovim rezultatom su postale državne prvakinje za školsku godinu 2022./2023. Pulske učenice ostvarile su 6 pobjeda i 3 neriješena rezultata te na kraju prvenstva s 15 meč bodova više nego zasluženo osvojile 1. mjesto. Uspjeh su ostvarile u sastavu: Elena Kleva, Ema Kvaternik, Ana Dominković, Silvia Licul i Fiorella DebreviVoditelj/mentor ŠSD Gimnazijalac, Pula bio je profesor Marko Simić.

Drugo mjesto osvojila je ekipa ŠSD PICOK, Đurđevac s 14 meč bodova, a treće ŠSD PRIMAG iz Osijeka s 13 meč bodova. U muškoj konkurenciji pobjednik natjecanja je ŠSD INFORMATIČAR iz Splita s 15 meč bodova. Druga je ekipa ŠSD GIMNAZIJALAC iz Koprivnice s istim brojem meč bodova, ali 1½ bod manje u pojedinačnoj konkurenciji.

Treća je ekipa ŠSD PRIMAG iz Osijeka s 14 meč bodova. U muškoj konkurenciji nastupila je ekipa ŠSD KLASIČAR iz Pazina (Pazinski kolegij) i osvojila 11. mjesto. Na prvenstvu ŠSD za učenike osnovnih škola uvjerljivo je slavilo ŠSD GLAVOČ, Crikvenica sa 17 meč bodova. Drugo mjesto pripalo je ŠSD ANG, Koprivnica s 14 meč bodova, a treće ŠSD CESARIĆI, Zagreb s 13 meč bodova. ŠSD VELI VRH, Pula je predstavljao Istarsku županiju i dosta mladoj ekipi u odnosu na konkurenciju ovo natjecanje je poslužilo kao jedno veliko iskustvo za naredna natjecanja.

Na prvenstvu ŠSD za učenice osnovnih škola ekipa ŠSD MRAV iz Rovišća je osvojila 1. mjesto s 15 meč bodova. Drugo je ŠSD DOMJANIĆI iz Zagreba s 14 meč bodova, a treće je ŠSD ROKUS iz Osijeka s istim brojem meč bodova, ali manjim brojem pojedinačnih bodova. Ekipa ŠSD VELI VRH iz Pule uz malo više sreće mogla je biti u samom vrhu, ovako ostaje žal za propuštenom prilikom u 7. kolu i 11. mjesto na kraju prvenstva ne pokazuje ni približno njihovu stvarnu snagu.

IZVOR: Šahistra