Na Učki i Ćićariji se provodi projekt za spas lokvi

Najnoviji projekt zagrebačke udruge Biom i Javne ustanove Park prirode Učka koji se odnosi na valorizaciju, očuvanje i restauraciju vrijednih slatkovodnih ekosustava u mediteranskom kršu – lokve Učke i Ćićarije, “Still Water Revival” (Restoring and conserving still water ecosystems of Mediterranean karst mountains), predstavljen je na Učki, u konferencijskoj dvorani Centra za posjetitelje Poklon.

Nositelj projekta je udruga Biom, a projektni partneri su Park prirode Učka, Udruga 4 Grada Dragodid, Hrvatske šume, NP Sjeverni Velebit, PP Biokovo i ministarstva gospodarstva i održivog razvoja te poljoprivrede i ruralnog razvoja. Financijska vrijednost projekta, koji je započeo u travnju 2022. godine i traje do kraja ožujka 2025. godine, je 664.910 eura. Cilj je obnoviti slatkovodne ekosustave na hrvatskim krškim planinama kako bi se podržalo očuvanje bioraznolikosti, ali i ljudske aktivnosti na tim područjima.

Vodena tijela na krškim planinama nastajala su većinom kroz čovjekovu aktivnost s obzirom da su bila izvor vode za čovjeka i njegovu stoku, ali ujedno i žarišne točke bioraznolikosti kao izvor vode za divlje vrste na ovom području. No, ovi su ekosustavi visoko ovisni o održavanju pa su zbog dugogodišnjeg neodržavanja i neadekvatnog korištenja danas velikim dijelom gotovo posve zapušteni. Posljednjih nekoliko desetljeća planinski dijelovi Hrvatske suočeni su s napuštanjem tradicionalnih stočarskih praksi, a ruralna područja pogođena su iseljavanjem te su lokve i bunari bez prikladnog upravljanja prepušteni sukcesiji i konačno nestajanju. Posljedica tog trenda je gubitak bioraznolikosti zbog utjecaja kojeg ovi ekosistemi imaju na vrste kao što su vodozemci i vodeni kukci, kao i na vrste koje ih koriste kao izvor vode za piće. Gubitak lokvi i bunara utječe i na stočare jer otežava uvjete za držanje stoke na udaljenim područjima jer je voda kao presudan resurs sve nedostupnija. Osim što nedostatak vode uzrokuje nestanak stoke s planina, posljedično izostanak ispaše dovodi do sve brže sukcesije i zarastanja travnjaka čime ovo stanište nestaje te se time smanjuje bioraznolikost.

Projekt se bavi svim ovim izazovima te donosi rješenja kroz strateški pristup, procjenu aktualnog stanja ovih ekosistema, razvoj metodologije za određivanje prioriteta te konačno kroz obnovu onih lokvi i bunara za koje se utvrdi da predstavljaju najviši prioritet, piše Glas Istre.

AKO VAM SE SVIDIO NAŠ PORTAL –  Podržite nas donacijom za kavu  🙂
AKO VAM SE SVIDIO NAŠ PORTAL –  Podržite nas donacijom za kavu  🙂