Koncesija za obavljanje dimnjačarskih usluga Osječanima, Slovenci odbijeni zbog neuredne ponude

Koncesija za obavljanje dimnjačarskih poslova na području grada Vodnjana za narednih deset godina dodijeljena je tvrtki Dimnjak iz Osijeka, koja djeluje i u Puli, a koja je proteklih mjeseci izabrana za privremenog pružatelja dimnjačarskih usluga. Takav su ishod natječaja provedenog u prosincu 2017. proteklog tjedna amenovali i vijećnici Gradskog vijeća Vodnjana.

Kako je Andrea Manzin iz gradskog odjela za gospodarstvo tom prigodom objasnio, na natječaj se uz Dimnjak javila i slovenska tvrtka Dimnikarski mojster S.O.S., a iako je ljubljanski ponuditelj imao ekonomski povoljniju ponudu od Osječana, ona je odbačena kao neuredna. Prema obrazloženju iz gradske uprave, to društvo između ostalog nije dostavilo ni potvrdu o bonitetu, ni potvrdu mirovinskog osiguranja o broju zaposlenih i niz drugih dokumenata. Odmah po donošenju odluke o koncesionaru, doneseno je i rješenje kojim se odbija ponuda slovenskog dimnjačara.

– Stručno povjerenstvo utvrdilo je da je dokumentacija nepotpuna. Zato smo dužni donijeti rješenje o odbijanju neuredne ponude, rekao je Manzin.

Žalba moguća tek nakon odluke

– Čula sam da je Dimnikarski mojster S.O.S. uložio žalbu na rezultate natječaja, rekla je vijećnica HSU-a Evelina Biasiol-Brkljačić, no Manzin je naveo da ponuditelj može uložiti žalbu tek nakon što se donese odluka o izboru koncesionara. Na rješenje o odbijanju neuredne ponude nije dozvoljena žalba, a može se pobijati žalbom protiv odluke o davanju koncesije.

Za obavljanje dimnjačarskih poslova Dimnjak će Vodnjanu godišnje plaćati 5.000 kuna i tri posto od ukupnih prihoda ostvarenih tijekom godine. Dimnikarski mojster S.O.S. ponudio je pak plaćati 6.000 kuna godišnje, uz četiri posto ukupnog prihoda. Povoljniji mu je bio i zbir cijena svih usluga za krajnje korisnike.

No, izborom koncesionara te će poslove obavljati osječki Dimnjak i to po cjeniku prema kojem čišćenje dimnjaka s vađenjem i zbrinjavanjem čađi stoji 110 kuna, a odčepljivanje dimnjaka zbog neredovitog čišćenja 440 kuna. Vizualna kontrola ispravnosti dimnjaka s izdavanjem potvrde ispravnosti, ovisno o visini dimovoda, koštat će korisnike usluge od 180 do 540 kuna, a kontrola kamerom od 360 do 1.100 kuna. Najskuplja je usluga ispitivanje nepropusnosti dimnjaka instrumentom, u iznosu od 1.700 kuna, a najjeftinija čišćenje dimovodne cijevi, što bi rekli tuba, u iznosu od 40 kuna.

Sve je manje registriranih dimnjačara

Godinama već Vodnjan, kao uostalom i druge jedinice lokalne samouprave u okruženju, muku muče s dimnjačarima. Kako je prije kojeg mjeseca objasnio sada već bivši pročelnik odjela za gospodarstvo Ezio Pinzan, razlog je što je na razini cijele Hrvatske malo trgovačkih društava registrirano za tu djelatnost, sve je manje tvrtki i osoba koje se bave ovi poslovima, regulativa zahtjeva sve školovanije i opremljenije djelatnika, dok istovremeno vlada slab interes za takvim zanimanjem.

Prije pet godina Vodnjan je sklopio ugovor s jednom varaždinskom tvrtkom, no niti su korisnica bili zadovoljni uslugom, niti je koncesionar više nalazio ekonomske računice, pa se Vodnjan okrenuo pulskoj Herculanei. Ona je pak lani odustala od te djelatnosti, zbog čega je gradska uprava kao privremenog dimnjačara angažirala osječku tvrtku Dimnjak.

Zvjezdan STRAHINJA / Glas Istre

AKO VAM SE SVIDIO NAŠ PORTAL –  Podržite nas donacijom za kavu  🙂
AKO VAM SE SVIDIO NAŠ PORTAL –  Podržite nas donacijom za kavu  🙂