Prelazak na zimsko računanje vremena ove će se godine dogoditi slijedećeg vikenda, u noći s 29. na 30. listopada. Kazaljke na satu bit će pomaknute za jedan sat unatrag, odnosno s tri sata ujutro na dva.
Ovim činom ne počinje zimsko računanje vremena, kako je uvriježeno mišljenje, već se vraćamo samo na svoje “normalno” CET vrijeme na koje se, zadnje nedjelje u ožujku dodaje 1 sat, čime počinje ljetno računanje vremena.
Ovime na snagu stupa i propis o obaveznim dnevnim ili kratkim svjetlima na vozilima 24h dnevno.
Ideju o ljetnom računanju vremena 1784. godine je prvi iznio izumitelj, znanstvenik, a kasnije i predsjednik SAD-a Benjamin Franklin. Svojim prijedlogom, navodno, se samo šalio. Imao je 78 godina i u to je vrijeme već osam godina živio u Parizu. Borio se s raznim bolestima i često nije napuštao svoj dom u pariškom predgrađu Passy. Društvo su mu pravili prijatelji. Jedan od njih je bio izdavač lista “Journal de Paris” koji ga je zbog njegovog humora uvijek hrabrio da piše kratke tekstove o svakodnevnim problemima. Franklin je u jednom članku spomenuo ljetno računanje vremena, no kako je bila riječ o šaljivom članku, nije jasno je li doista mislio ozbiljno.
Od 2002. godine Europska unija odredila je zadnju nedjelju ožujka kao početak i zadnju nedjelju listopada kao završetak ljetnog računanja vremena.
Sve je više upitan efekt pomicanja sata, pa brojne zemlje razmatraju ili su već ukinule tu praksu.