PROBLEM SELEKTIRANJA OTPADA

Korisnici koji žele veću kantu trebaju nam se samo javiti. Kuće za odmor imaju mogućnost dobivanja druge kante koju će zadužiti kroz cijelu godinu, jer ne može mjesečno, ali plaćat će paušalno, minimalni iznos od 10, 15 kuna, kada nisu u upotrebi, rekao je Guglielmo Moscarda
Komunalno poduzeće Contrada iz Vodnjana, uz niz sredstava što su povukli proteklih godina, dobila je od Ministarstva zaštite okoliša i 1,1 milijun kuna za nabavu posuda za prikupljanje i razvrstavanje otpada, izvijestio je vijećnike na nedavnoj sjednici Gradskog vijeća Vodnjana direktor komunalaca Guglielmo Moscarda. Naručili su, naveo je pritom, još sto novih “otoka” (plavi, žuti i zeleni kontejneri), dobili tisuću kanti za plastiku, 15 kontejnera za tekstil, 500 ili 600 vrtnih kompostera…
Dodatna edukacija o tom sustavu
Aktualna tema otpada, očekivano, nije se mogla izbjeći na sjednici na kojoj je Moscarda zapravo podnosio izvještaj o poslovanju i financijama Contrade za prošlu godinu. Vijećnici su izvještaje usvojili jednoglasno, a rasprava se svela na pitanja kako funkcionira sustav selektivnog prikupljanja te iznošenja određenih problema po naseljima. Između ostalog, u Galižani bi trebalo, rekli su vijećnici, vlasnicima kuća za odmor osigurati veće kante pa time i spriječiti da im turisti bacaju smeće na putu za Loboriku.
– Korisnici koji žele veću kantu trebaju nam se samo javiti. Kuće za odmor imaju mogućnost dobivanja druge kante koju će zadužiti kroz cijelu godinu, jer ne može mjesečno, ali plaćat će paušalno, minimalni iznos od 10 do 15 kuna kada nisu u upotrebi. A svaki vlasnik objekta mora brinuti da se smeće iz njegove kuće ne baca u prirodu, rekao je Moscarda. Rekao je i da se oni Galižanci, koji nisu dobili spremnik, moraju javiti komunalcima, da još nisu podijeljeni ni svi spremnici po starogradskoj jezgri Vodnjana, a u raspravi se moglo čuti da će, ukoliko bude problem za odvoz pojedinih kanti u jezgri, otpad odlagati po sistemu više stambenih zgrada. Pitanja nekih vijećnika otkrila su da je selektiranje otpada i mnogima od njih velika nepoznanica, pa su drugi apelirali da se provede dodatna edukacija o tom sustavu, za građane, ali i vijećnike.
Cilj što više otpada selektirati
Gradonačelnik Klaudio Vitasović stoga je ponovio da je cilj što više otpada selektirati, da bi na Kaštijun išlo što manje komunalnog smeća, čime će i računi biti jeftiniji. Podsjetio je i da je potpisan ugovor za gradnju reciklažnog dvorišta u poslovnoj zoni Vodnjan, za koje je od Fonda za zaštitu okoliša i energetske učinkovitosti osigurano 3,1 milijuna kuna bespovratnih sredstava, što je 85 posto prihvatljivih troškova gradnje i opremanja.
– Sljedeće godine, za sedam ili osam mjeseci, kada bude radilo reciklažno dvorište, vidjet ćemo koliko smo uspješni u odvajanju otpada. U reciklažno dvorište besplatno će se odlagati sve ono što ne ide u miješani komunalni otpad, kaže Vitasović.
Prošlu je godinu Contrada, koja se uz otpad bavi uređenjem javnih površina i održavanjem javne rasvjete, sustavom odvodnje, grobljima, plažama i parkiralištima, pa i angažmanom na javnim manifestacijama, zaključila s 38 djelatnika, od čega 16 na određeno vrijeme. Da potreba za sezoncima postoji i sada, sugerira aktualni natječaj za dva pometača, odnosno poslužitelja komunalnih vozila, na dva mjeseca.
PIŠE: Zvjezdan STRAHINJA / Glas Istre