U prostorima Quantum Infobip u Vodnjanu, svečano je proslavljen Nacionalni dan osoba s intelektualnim teškoćama te 20 godina kontinuiranog i predanog rada Centra za inkluziju i podršku u zajednici.

Nacionalni dan osoba s intelektualnim teškoćama posebna je prilika da naši sugrađani s intelektualnim teškoćama iskažu svoje stavove i potrebe te važnost jednakih prava, dostupnost podrške i stvarnog uključivanja u zajednicu. Na početku događaja, o važnosti dostupnih socijalnih usluga u zajednici govorila je Pavita Jelinčić, Čelnica Istarske službe Hrvatskog zavoda za socijalni rad. Kristina Brečević, Nevio Zotić i Adrijana Tuntar predstavili su prisutnima svoja iskustva vezana uz aktivnosti u svom poludnevnom boravku, aktivnosti inkluzivnog volontiranja u koje se uključuju, samostalnog života uz podršku, pritom istakavši važnost podrške u svojim lokalnim zajednicama, Bujama, Poreču i Pazinu te zadovoljstvo kvalitetom života.

Nastavak programa bio je posvećen zapošljavanju osoba s intelektualnim teškoćama na otvorenom tržištu rada i u zaštitnim uvjetima, o čemu je uvodno govorila Tea Rubeša, savjetnica Pravobranitelja za osobe s invaliditetom, a potom su predstavljene aktivnosti na području uključivanja u svijet rada osoba s intelektualnim teškoćama u Istri. Martina Runko i Gordana Zahtila govorile su o počecima i sadašnjim aktivnostima labinske šivaone u kojoj je zaposleno 10 radnika od čega 8 osoba s intelektualnim teškoćama. Pozitivne primjere višegodišnje suradnje s Centrom, rada osoba s intelektualnim teškoćama te važnosti stvaranja poticajnog i uključivog radnog okruženja predstavili su i Đeni Gobić-Bravar iz Arheološkog muzeja Istre te Ivo Marušić iz Infobipa, a zahvaljujući navedenim poslovnim suradnjama danas je zaposleno 8 osoba s intelektualnim teškoćama.

Prisutnima je prikazan video prilog u formi televizijskih vijesti koje su vodili porečani Flavia Stelko i Aleksandar Momić, a u kojem su se osvrnuli na važnost ovog obilježavanja. U „vijestima“ su ugostili i Darija Jurišića, Pravobranitelja za osobe s invaliditetom, koji je iznio najbitniji pregled sadašnjeg stanja i položaja osoba s intelektualnim teškoćama u našem društvu.

Čestitke na dvadesetogodišnjici rada Centra za inkluziju i podršku u zajednici, u svom obraćanju iznijeli su izaslanik predsjednika Vlade Republike Hrvatske Ivan Vidiš, državni tajnik Ministarstva rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike te Gradonačelnik Grada Pule Filip Zoričić.

Također, kao i svake godine povodom obilježavanja Nacionalnog dana osoba s intelektualnim teškoćama, završetak programa bio je rezerviran za dodjelu povelje „Naš prijatelj“ kao posebnog priznanja za aktivan doprinos uključivanju osoba s intelektualnim teškoćama u život zajednice, a ove godine dobitnici su Stanko Blatnik iz Velenja, Slovenija i Branislav Čudić iz Pule.

Napomenimo da je kraj proslave začinio glazbeni sastav „Inkluzija bend“ iz Buja i njihovi gosti. Program su vodili Ana Tomašković, novinarka HRT-a koja dugo godina podržava naš rad, te Marta Tilinger i Carlos-Daniel Lasković iz Pule.

Obilježavanje je okupilo je preko 150 sudionika, a održano je u organizaciji Centra za inkluziju i podršku u zajednici te Udruge osoba s intelektualnim teškoćama Istre, s ciljem osvještavanja i senzibilizacije javnosti na prava i mogućnosti osoba s intelektualnim teškoćama, ali i isticanja da su naši sugrađani s intelektualnim teškoćama ravnopravni članovi zajednice u kojoj žive.

Organizatori ovog događaja neizostavan su čimbenik ostvarivanja kvalitete života naših sugrađana s intelektualnim teškoćama. Kroz svoj rad u 5 sredina u Istri – Puli, Poreču, Labinu, Bujama i Pazinu, 84 osobe koriste uslugu poludnevnog boravaka, 23 osobe koriste uslugu organiziranog stanovanja te 39 osoba ima priznato pravo na uslugu osobne asistencije.

Centar za inkluziju je organizacija civilnoga društva koja kontinuirano razvija i provodi inkluzivne socijalne usluge s ciljem unapređenja kvalitete života osoba s intelektualnim teškoćama, zapošljavanja osoba s invaliditetom u redovnim i zaštitnim uvjetima te razvoja i provedbe aktivnosti društvenog poduzetništva, razvoja i provedbe aktivnosti inkluzivnog volontiranja te pružanjem neformalnih programa edukacije za osobe s intelektualnim teškoćama i druge povezane dionike.

Podsjetimo da u Republici Hrvatskoj još uvijek veliki broj osoba s intelektualnim teškoćama živi u ustanovama zatvorenog tipa (smještaj u ustanovi / domu socijalne skrbi) čime su grubo prekršena njihova prava na život u zajednici utvrđena Konvencijom o pravima osoba s invaliditetom. Istovremeno, veliki broj osoba u potrebi iz ove društvene skupine, a koje žive u lokalnim zajednicama i dalje nemaju pristup dostupnim socijalnim uslugama temeljenim na individualiziranom pristupu svakoj osobi, odnosno zadovoljavanju onih specifičnih potreba pojedinca koje će omogućiti život na ravnopravnoj osnovi s drugima, pristup širokom rasponu usluga koje će im omogućiti život i uključenost u zajednicu te spriječiti njihovu izolaciju ili segregaciju iz zajednice te mogućnost zadovoljavanja vlastitih potreba kroz usluge, objekte i prostore namijenjene općoj populaciji. Da položaj ove vulnerabilne skupine i dalje traži znatno veći zajednički angažman, govori i godišnje izvješće za 2024. godinu koje je nedavno predstavio Pravobranitelj za osobe s invaliditetom.

 

IZVOR: Centar za inkluziju i podršku u zajednici

AKO VAM SE SVIDIO NAŠ PORTAL –  Podržite nas donacijom za kavu  🙂
AKO VAM SE SVIDIO NAŠ PORTAL –  Podržite nas donacijom za kavu  🙂