U sklopu programa Noći muzeja sinoć su u Kući tradicija vodnjanskog Ekomuzeja dodijeljene nagrade INTERNATURAL Slow Food Awardsa. Muzej Istrian de Dignan uključen je u međunarodnu Slow food zajednicu te je osnovao Slow food zajednicu za očuvanje poljoprivredno – prehrambene baštine Istre s ciljem promicanja i očuvanja tradicionalnih resursa Istre. Internatural nagrade se dodjeljuju najboljima u očuvanju, razvoju i promociji lokalne eno- gastro baštine
Među njima je Turistička zajednica općine Vrsar koja je osvojila nagradu za očuvanje, vrednovanje i promociju lokalne gastronomije. Kako su napisali u obrazloženju nagrade, Turistička zajednica općine Vrsar izvrstan je primjer vrednovanja lokalne tradicije. Primjer tome je spašavanje od zaborava i valoriziranje recepta za vrsaranske amarete, njihova promocija i uvrštavanje u turistički doživljaj mjesta. Vrsaranski amareti tradicionalna su poslastica vrsarskog područja. Na području Vrsara donedavno su se prostirale brojne plantaže lijeske pa su se i tradicionalni kolačići amareti pripremali s lješnjacima, za razliku od poznatije talijanske inačice, čiji je glavni sastojak badem. Amareti se brzo i lako pripremaju, a recept njihove pripreme otkrile su Nerina Štifanić i Karmen Pilat, prema tradicionalnom receptu iz usmene predaje. Njihov je recept s vremenom postao najrasprostranjeniji recept za pripremu vrsaranskih amareta, neizostavnog kolačića svih blagdanskih prigoda poput Božića, Uskrsa, vjenčanja ili rođendana. Recept kao i ostale posebnosti možete pogledati na stranicama TZ Vrsar.
U sklopu programa Noći muzeja sudjelovali su TZ Vrsar i udruga Agrorovinj, također dobitnica nagrade i to za vrednovanje tradicionalne istarske supe. S organizatorima Antonje, najstarije izložbe vina u Istri, još 2013. osmislili su Festival istarske supe. Također, u suradnji s udrugom FARO11 razvili su Supa box – originalni suvenir s receptom i svim potrebnim sastojcima za pripremu istarske supe.
Za posjetitelje Noći muzeja predstavnici Vrsara izrađivali su svoje amarete, a zatim su Rovinjci pripremali tradicionalnu istarsku supu čije je umijeće pripreme u procesu zaštite zaštićenih nematerijalnih kulturnih dobara Republike Hrvatske.
LENKA ŠAJINA osvojila je nagradu za promociju lokalnih tradicija, te postala Slow food ambasador
Lenka Šajina ima sve osobnosti Slow food ambasadora – proaktivnost, strast pri vrednovanju tradicionalnih lokalnih resursa i želju za unaprijeđenjem zajednice! Lenka je svojim profesionalnim pristupom ali i entuzijazmom inspiracija mnogima. Rezultati njezinog rada posebno su vidljivi kroz promociju destinacije na radnom mjestu direktorice Turističke zajednice općine Žminj gdje je u suradnji s lokalnim stanovništvom realizirala mnoštvo uspješnih projekata u svrhu promocije Žminja kao turističke destinacije. Prateći svjetske trendove i želje gostiju kreiran je sadržaj koji promovira gastro ponudu i zaboravljene slastice tog kraja.
Lenka Šajina ovime je dobila titulu Slow Food Ambasadorice.
Osim nje nagrade su sinoć uz već spomenute TZ Vrsar i Udruge Agrorovinj , dodijeljene i kuharu Robertu Periću za iznimno zalaganje u očuvanju tradicionalnih lokalnih proizvoda i Restoranu Vodnjanka iz Pule za očuvanje tradicija i poticanje lokalnih proizvođača.
Sve o ovoj inicijativi pogledajte na linku https://europeanacademy.kartra.com/page/SlowFoodINTERNATURALawards
IZVOR: Istrian de Dignan i Istria Terra Magica