REAGIRANJE: Filipe Zoričiću, gradonačelniče-drvosječo, Puležani su vas pročitali!

Poštovani glavni uredniče portala Vodnjanski INFO, sukladno čl. 56. Zakona o medijima, obraćamo vam se zahtjevom za odgovor na objavljenu informaciju, u ime Građanske inicijative PROTIV SJEČE!, a vezano za članak pod naslovom “U tijeku valorizacija drvenastog bilja u Parku grada Graza”, nepoznatog autora, koji je na vašem portalu objavljen u petak, 2. veljače 2024. u 15:43h.

Obzirom da je isti članak, pod istim naslovom, sa istim tekstom – istoga dana! – najprije objavljen na mrežnim stranicama Pula.hr kojim upravlja pulska gradska vlast na čelu s gradonačelnikom Filipom Zoričićem (odnedavna znanim i kao “gradonačelnik-drvosječa”), slobodni smo zaključiti da se radi o PR objavi, da ne kažemo klasičnoj infogandi, plaćenoj javnim novcem građanki i građana Pule, pa stoga dozvolite da i mi građani imamo pravo nešto o tome reći.

Kao prvo, jako dobro znamo kako je završila posljednja “valorizacija drvenastog bilja” u našem gradu. I zašto pak stvari u startu ne nazivati pravim imenom, jer, iza famoznog “drvenastog bilja” zapravo se kriju ni manje ni više nego vrijedna baštinska stabla, a kako vidimo i ovdje – samo u slučaju Parka grada Graza – riječ je opet o našim stoljetnim pulskim ladonjama.

Naime, posljednja takva “valorizacija” na pulskim je Giardinima rezultirala brutalnom likvidacijom čak dvadeset i četiri povijesne ladonje, na tom popularnom pulskom šetalištu i okupljalištu.

Da paradoks bude još i veći, baš su zadnje posječene upravo u ovo vrijeme, u veljači lanjske godine. Znači, na prvu godišnjicu likvidacije pulskih ladonja na Giardinima, zasađenih u čast Carice Sisi – naš nam vrli “gradonačelnik-drvosječa” plaćenim info-člankom suptilno poručuje da postoji čak mogućnost i nastavka daljnje sječe pulskog kulturnog identiteta…..!?

Jer, nemojmo zaboraviti, osim što su stabla stara 120 godina od neprocijenjive vrijednosti za zdravlje naših građana, te osim što spadaju u kolektivnu svijest i memoriju Pule – takva stabla ujedno posjeduju i izrazitu kulturno-baštinsku vrijednost. Napose, zato ih se i stručno naziva povijesnima, odnosno baštinskim stablima.

No, veseli uočiti da je Zoričićeva propaganda s vremenom ipak uznapredovala, pa se u dotičnom agitprop tekstu vješto uključuje nositelje projekta: Arhitektonski fakultet, Agronomski fakultet, Katedru za krajobrazno uređenje bilja, te dr. sc. Vinka Paulića izvanrednog profesora Fakulteta šumarstva i drvne tehnologije Sveučilišta u Zagrebu. Bez sumnje, radi se o stručnim institucijama i osobama.

Zato koristimo priliku odmah se javno obratiti uvaženom profesoru Pauliću, čiji rad poznajemo i cijenimo: “Doktore, preklinjemo vas, ne dozvolite da se ponovi isti onaj scenario kojemu smo svjedočili lani u vezi sa ladonjama na pulskim Giardinima! Nedopustivo je u 21. stoljeću kretati u sječu starih i vrijednih baštinskih stabala, usto na centralnoj gradskoj lokaciji, isključivo temeljem provedenog pregleda razine 1. (limitirani vizualni nivo: walk by / drive by) i razine 2. (osnovni vizualni pregled) sukladno Standardu ANSI A300 part 9, a da se niti na jednom jedinom uzorku nije izvršila napredna razina 3. testiranja (napredni pregled stabla).

Znamo da ćete se i vi u tome potpuno složiti.

Podsjećamo – kako vas, tako i svekoliku istarsku javnost – da je Zoričić lani brzopleto dao zeleno svjetlo i nalog da se krene u sječu dvadeset i četiri pulske ladonje stare 120 godina bez prethodno izvršenog naprednog pregleda razine 3. na ijednom stablu!

Nadalje, dragi profesore, želimo vas upoznati i s time da Građanska inicijativa PROTIV SJEČE! već punih godinu dana od Zoričića traži da pokrene Zeleni katastar grada. Nažalost, Pula nema Zeleni katastar. I to je gradonačelnik čak obećao učiniti, ali je očito opet prekršio vlastito obećanje, pa se i dalje ne pomičemo s mrtve točke po tom pitanju.

Profesore, u vašoj izjavi vi korektno navodite, citiramo: “uočavat ćemo sve promjene, sva mehanička oštećenja, štete koje su se ranije dogodile, promjene vitalnosti i narušavanje zdravstvenog stanja, i popisat ćemo sve potrebne radove na tim stablima kako bi se njihovo stanje popravilo…” – smijemo li vas ljubazno priupitati čemu onda Pula Herculanea? Zašto oni dobijaju plaće? Čemu odjel hortikulture? Čemu plaća rukovoditeljici Tatjani Mandić Bulić? Ili, da preformuliramo – koliko će građanke i građane Pule koštati vrijednost ove vaše dodatne specijalističke usluge i angažmana?

Jer, podsjećamo i da je jedan od temeljnih ciljeva Građanske inicijative PROTIV SJEČE! osnivanje Radne skupine ili Savjeta gradonačelnika koji bi okupljali relevante stručnjake i zainteresirane dionike za arborikulturu i očuvanje starih i vrijednih baštinskih stabala u Puli, a to bi savjetodavno tijelo bilo sastavljeno od stručnjaka, ne samo sa Šumarskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, već i članova lokalnih građanskih inicijativa, ali i minimalno jednog inozemnog stručnjaka ili stručnjakinje iz područja arborikulture, a mi smo za to predlagali najpoznatije stručnjakinje iz Maribora i Ljubljane.

Naravno da se gradonačelnik Filip Zoričić i po ovom pitanju oglušio.

I dalje nam stara baštinska stabla nestaju preko noći. U Puli ne postoji plan orezivanja niti održavanja, ne postoji plan sadnje, ne postoji Zeleni katastar, ne postoji Radna skupina, niti Savjet gradonačelnika za arborikulturu i javne zelene površine za koje lobiramo evo punih dvanaest mjeseci…

U zaključku, poruka i gradonačelniku-drvosjeći-Zoričiću dirketno: neukusno je da vašu zlu nakanu, ovaj put očito bolje isplanirane nove sječe povijesnih pulskih ladonja, samo sada u Parku grada Graza, prikrivate, citiramo: “UNICEF-om, mališanima, inkluzivnošću, rehabilitacijskim i socijalnim funkcijama”..

Puležani su vas već pročitali! Znamo da je riječ samo o još jednoj novoj laži – može vas biti sram!

 

 

PROTIV SJEČE!

Petar Ćurić, koordinator inicijative

član Hrvatske udruge za arborikulturu

AKO VAM SE SVIDIO NAŠ PORTAL –  Podržite nas donacijom za kavu  🙂
AKO VAM SE SVIDIO NAŠ PORTAL –  Podržite nas donacijom za kavu  🙂