Provedba ITLS tečaja za pripadnike hitnih službi u Istarskoj županiji

ITLS (International Trauma Life Support) osnovni tečaja za pripadnike hitnih službi u Istarskoj županiji, u sklopu EU projekta FIRESPILL, održati će se u četvrtak, 23. veljače 2023. godine u prostorima Dobrovoljnog vatrogasnog društva Pula (Trg I. istarske brigade 13), s početkom u 12:30 sati.

Provedbu osnovnog ITLS tečaja za 52 sudionika, po 13 pripadnika Vatrogasne zajednice, Policijske uprave Istarske, Društva Crvenog križa i vozača Nastavnog zavoda za hitnu medicinu u Istarskoj županiji, predstavit će medicinska direktorica ITLS-a u Hrvatskoj dr. Gordana Antić; u ime Hrvatske gorske službe spašavanja licencirane za provedbu ITLS tečaja u Hrvatskoj, tajnik HGSS Stanice Istra Sebastijan Labinjan te predstavnici službi korisnika ovog tečaja, vatrogasni zapovjednik Istarske županije Dino Kozlevac, zamjenik načelnika PU Istarske Božo Kirin, ravnateljica Društva Crvenog križa Sandra Stipanov, te v.d. ravnateljice Nastavnog zavoda za hitnu medicinu Istarske županije dr. Tatjana Čemerikić.

Kratku informaciju o EU projektu FIRESPILL u sklopu kojeg je ovaj tečaj organiziran, dati će voditelj projekta od strane Istarske županije, Bruno Kostelić.

Intenzivni dvodnevni ITLS tečaj održat će se u dvije grupe, 23. i 24. veljače za pripadnike Vatrogasne zajednice i PU Istarske te 25. i 26. veljače za volontere Crvenog križa i vozače hitne pomoći. Osnovnim ITLS tečajem sudionici će poboljšali svoja znanja i vještine u zbrinjavanju ozlijeđenih osoba te steći međunarodnu licencu.

ITLS osnovni tečaj kombinacijom učenja u učionici i praktičnim uvježbavanjem vještina, te simuliranim slučajevima kroz realistične scenarije, omogućuje polaznicima da naučeno implementiraju u svakodnevni rad. Radi se u malim grupama. Tečaj je vrlo intenzivan, završava pismenom i praktičnom provjerom znanja. Nakon uspješno završenog ITLS tečaja, polaznik dobije međunarodni certifikat, koji vrijedi tri godine, a rezultati se upisuju u međunarodnu bazu podataka.

ITLS je najrašireniji, standardni tečaj izvanbolničkog zbrinjavanja ozlijeđenih osoba. Napredni i pedijatrijski ITLS tečajevi namijenjeni su doktorima medicine i medicinskim sestrama/tehničarima, dok je osnovni ITLS tečaj namijenjen nezdravstvenim polaznicima, a koji su uključeni u zbrinjavanje ozlijeđenih osoba (kao npr. vozači u HMS, vatrogasci, gorska služba spašavanja, vodiči, Crveni križ, policija…).

Hitne službe ovim će tečajem podignuti razinu kvalitete u zbrinjavanju ozlijeđenih osoba, te usvojiti znanja i vještine potrebne za rano poduzimanje mjera kod životne ugroženosti pacijenata. Poznavanje navedenih tehnika i vještina presudno je za brzo, ciljano i kvalitetno zbrinjavanje ozlijeđenih osoba. Za optimalan zdravstveni ishod često su bitne minute, razlike u vremenu transporta, odnosno vremenu reagiranja.

EU projekt FIRESPILL

Upravni odjel za održivi razvoj Istarske županije projektni je partner EU projekta FIRESPILL, a sve s ciljem provedbe zacrtanih mjera civilne zaštite na području Istarske županije, ali i s ciljem unaprijeđena djelotvornosti, spremnosti i povezanosti hitnih službi i osiguravanja povećane informiranosti stanovništva o mogućim posljedicama neželjenih događaja i educiranosti za provođenje mjera samopomoći i uzajamne pomoći, kao očekivanim rezultatima projekta FIRESPILL.

Podsjećamo, najznačajnije aktivnosti Istarske županije u ovom projektu su izgradnja vatrogasne brodice duljine od 8,5 metara prikladne za izvršavanje vatrogasnih i ostalih zadaća na moru, kao i nabava 500 metara zaštitnih brana i popratne opreme za sprječavanje širenja ugljikovodika i drugih onečišćujućih tvari uslijed neželjenih incidenata na moru i obali.

Partnerska struktura i financijski okvir

Istarska županija ima ulogu projektnog partnera u projektu u kojemu funkciju vodećeg partnera obnaša Javna ustanova za koordinaciju i razvoj Splitsko-dalmatinske županije – RERA.

Projekt broji ukupno 14 partnera, odnosno s talijanske strane Regiju Abruzzo, COPE – Europe point consortium s sjedištem u Teramu, Regiju Marche, Regiju Puglia, Regiju Emilia Romagna, ARPAFVG Agenciju za zaštitu okoliša Friuli Venezia Giulia, Sveučilište u Padovi, te Obalnu stražu iz Pescare. Hrvatske partnere u projektu pored Istarske županije predstavljaju Dubrovačko-neretvanska županija, ATRAC – Jadranski edukativno-istraživački centar za reagiranja na iznenadna onečišćenja mora, Zadarska županija, Razvojna agencija Šibensko-kninske županije, te Splitsko-dalmatinska županija.

Ukupna vrijednost projekta iznosi oko 16,5 milijuna eura, pri čemu Istarska županija za svoje aktivnosti ima osiguranih 919.425,00 eura.

Projekt je započeo s provedbom u travnju 2020. godine, a sve projektne aktivnosti planiraju se realizirati do kraja lipnja 2023. godine.

AKO VAM SE SVIDIO NAŠ PORTAL –  Podržite nas donacijom za kavu  🙂
AKO VAM SE SVIDIO NAŠ PORTAL –  Podržite nas donacijom za kavu  🙂