Predstavljen međunarodni projekt “Blue Recharge” za zaštitu i održivo upravljanje podzemnim vodama

Nedostatak vode na Mediteranu više nije samo pitanje budućnosti, a klimatske promjene i prekomjerna eksploatacija ugrožavaju podzemne vode kao izrazito ograničeni i vrijedan resurs.

Projekt “Blue credits for water aquifers recharge and ssustainability” (skraćeno Blue Recharge), kojeg kao vodeći partner Grad Vodnjan – Dignano provodi s konzorcijem partnera iz Italije i Hrvatske, usmjeren je upravo na sveobuhvatno održivo upravljanje podzemnim vodama. I po tome predstavlja jedinstveni napor u okruženju, koji zaštitu voda stavlja visoko na listu prioriteta. Izuzetno obiman i zahtjevan projekt, ali i napredan s obzirom na promišljanje neizvjesne budućnosti, ukupno je vrijedan 1.989.799,97 eura!

Projekt su danas javnosti predstavili gradonačelnik Edi Pastrovicchio i voditelj projekta Saša Moharić, viši savjetnik za gospodarstvo i EU projekte Grada Vodnjan – Dignano.

“Vodnjan je prvi put u svojoj povijesti vodeći partner međunarodnog projekta i to je velika čast i odgovornost za naše djelatnike te prilika za stvaranje odličnih referenci za buduće natječaje. Uz to, projekt nam je vrijedan jer će se kroz njega izraditi studije koje će kao strateški dokumenti definirati gospodarenje vodama, postaviti smjernice za upravljanje prostorom te osmišljavanje politika i razvoja”, rekao je gradonačelnik Edi Pastrovicchio.

Vodnjan i njegovi partneri – Venetian Cluster srl, ART-ER Joint Stock Consortium Company, EXO (EXO Società Consortile a R. L.), Emiliano Romagnolo Canal Reclamation & Irrigation Bord, Ekonomski fakultet Sveučilišta u Rijeci i Sveučilište u Rijeci te IVS – Istarski vodozaštitni sustav, s vanjskim partnerima Regija Emilia Romagna – Direkcija za brigu o teritoriju i okolišu, Globalna mreža muzeja vode, Istarska županija te Vodovod Pula d.o.o. za vodne usluge – okupili su se na ideji strateškog pristupa problematici upravljanja vodama postavljenom na znanstvenim temeljima.

Projekt se financira preko programa Interreg VI-A Italija-Hrvatska. Na Vodnjan se odnosi 317.193,00 eura i pred njim je izrada Studije oborina s analizom oborina i procjena rizika od poplava te smjernicama za upravljanje sustavom odvodnje oborinskih voda. Studija će biti temelj za izradu strateškog dokumenta Smjernica za regulaciju sustava odvodnje oborinskih voda.

“Bitna stvar su studije koje će dati strateški pravac za infrastrukturne projekte. One će pokazati gdje su prirodne depresije, preko njih ćemo dobiti preporuke gdje graditi, a gdje ne, gdje može doći do poplava… I naši će se poljoprivrednici moći vezati na te dokumente sa stručnim smjernicama”, rekao je Pastrovicchio.

Projektom je predviđena i izgradnja/rekonstrukcija upojnog bunara te obnova lokvi.

Govoreći o aktivnostima projekta, voditelj Saša Moharić naveo je da je već provedena usporedba regulative na razini Italije i Hrvatske bitna za upravljanje punjenja vodonosnika (prirodnih spremnika vode u tlu) te se sada definiraju najbolje prakse za očuvanje podzemnih voda koje bi se mogle primijeniti na ovim prostorima.

Inovativnost projekta je i uvođenja tržišta tzv. plavih kredita, kao sustava motiviranja dionika, odnosno korisnika voda da se što odgovornije odnose prema resursima.

“Nakon što se odredi način upravljanja ići će se na definiranje ekonomskih modela za tržište plavih certifikata, koji će koristiti ‘blockchain’ tehnologiju svih transakcija i automatski nametati kazne za neodgovorno ponašanje ili nagradu za uštede vode. Plan je da se s plavim certifikatima nagradi one koji će pokazati odgovornost u očuvanju vode”, rekao je Moharić.

Kako jedan od primjera za nagrađivanje navedeno je vraćanje nekadašnjih lokvi za potrebe poljoprivrede te ispravno gospodarenje tim resursima, što bi rasteretilo crpljenje podzemnih voda. Na taj način inovativan projekt “Blue Recharge”, koji će se temeljiti na znanstvenim osnovama, zaziva i dobru tradiciju korištenja i regulacije slivnih voda, na kojima je Vodnjanština nekad i živjela.

Projekt “Blue Recharge” provodi se do 31. srpnja 2026. godine.


Projket:

“Blue credits for water aquifers recharge and ssustainability”

(akronim: Blue Recharge)

Trajanje: 30 mjeseci

Ukupni proračun: 1.989.799,97 €

Program financiranja: Interreg VI-A Italija-Hrvatska

PROJEKTNA OSNOVA:

Nedostatak vode na Mediteranu je značajan problem, a očekuje se da će klimatske promjene pogoršati njezinu dostupnost.

Podzemne vode pružaju siguran i održiv resurs za zadovoljavanje potreba za pićem, poljoprivredom, industrijom i turizmom (65% pitke vode i 25% vode za navodnjavanje). Ali podzemne vode su i graničeni resurs koji treba zaštititi od zagađenja i od šteta uzrokovanih klimatskim promjenama te pretjeranom eksploatacijom.

Kroz niz novih strategija i politika, EU ističe potrebu za održivim upravljanjem vodnim resursima. Strategije EU-a naglašavaju potrebu za očuvanjem ekoloških tokova i regulacijom eksploatacije podzemnih voda.

Hrvatska i Italija moraju oblikovati svoje politike voda u skladu s Okvirnom direktivom o vodama (WFD). Pretjerano crpljenje vode iz obalnih slatkovodnih vodonosnika i porast olujnih udara kao rezultat klimatskih promjena mogu dovesti do daljnjeg utjecaja morske intruzije na obalne podzemne vodonosnike. Opsežni krški vodonosnici u Hrvatskoj i Italiji su posebno ugroženi.

CILJEVI I AKTIVNOSTI PROJEKTA:

Opći cilj projekta: Postići i održati “dobar kemijski i kvantitativni status podzemnih voda” tako da raspoloživi resursi podzemnih voda ne budu premašeni dugoročnom godišnjom prosječnom stopom crpljenja.

Specifični cilj: Promicanje prilagodbe klimatskim promjenama, prevencije rizika od katastrofa i otpornosti putem pristupa temeljenih na ekosustavima.

Projekt će doprinijeti preokretu trenutnih trendova pretjerane eksploatacije podzemnih voda kako bi se ponovno uspostavila ravnoteža. Promicanje suradnje između javnih vlasti, istraživačkih institucija i privatnih tvrtki bit će ključno kako bi se iskoristili novi znanstveni rezultati i multidisciplinarna istraživanja za poboljšanje promatranja učinaka klimatskih promjena na podzemne vode i izradu i planiranje povezanih strategija prilagodbe.

Cilj će biti ekonomski održiv na duži rok kroz sustav poticaja (Blue Credits) za privatne i javne subjekte koji podržavaju punjenje vodonosnika. Blue Credits je cjelokupni sustav: tehnički i financijski instrumenti i procedure za njegovu provedbu bit će dizajnirani, izgrađeni i provedeni kroz projekt. Sustav se temelji na financijskoj podršci – stvaranje Blue Stewardship-a – za akciju punjenja; ekonomski mehanizam za prodaju i kupnju kredita na “ad hoc” tržištu rezultat je projektnih aktivnosti.

Dodatni ključni element je stvaranje i dijeljenje integriranog sustava znanja o području na hidrogeološku strukturu i njezine slabosti, kao i kampanja za podizanje svijesti i aktivno sudjelovanje korisnika vodnih resursa. Posljednji glavni element strategije je pružanje uputa za provedbu politike upravljanja podzemnim vodama u Hrvatskoj i Italiji.

KONZORCIJ PARTNERA IZ ITALIJE I HRVATSKE:

1. Grad Vodnjan-Dignano (vodeći partner)

2. Venetian Cluster (Venetian Cluster srl) / Venecijanski klaster d.o.o.

3. ART-ER Joint Stock Consortium Company / ART-ER Dioničko konzorcijsko društvo

4. EXO (EXO Società Consortile a R. L.) / EXO (EXO Društvo sa ograničenom odgovornošću).

5. Emiliano Romagnolo Canal Reclamation & Irrigation Bord / Emiliano Romagnolo Odbor za rekultivaciju i navodnjavanje kanala

6. Sveučilište u Rijeci, Ekonomski fakultet

7. Sveučilište u Rijeci

8. IVS – Istarski vodozaštitni sustav

POVEZANE ORGANIZACIJE/ VANJSKI PARTNERI:

1. Regija Emilia Romagna – Direkcija za brigu o teritoriju i okolišu – ITA

2. Globalna mreža muzeja vode – ITA

3. Istarska županija – HR

4. Vodovod Pula d.o.o. za vodne usluge – HR

Vodeći partner: Grad Vodnjan-Dignano (proračun 317.193,00 EUR*)

Odgovoran je za upravljanje, koordinaciju konzorcija, financijsko i administrativno vođenje, izvještavanje, diseminaciju rezultata te osiguravanje usklađenosti i uspješne provedbe projekta općenito, a aktivnosti koje se odnose na njegov dio budžeta sadrže obvezu provedbe:

1. Studije oborina (Analiza oborina i procjena rizika od poplava uslijed jakih oborina te Smjernice za upravljanje sustavom odvodnje oborinskih voda)

Studija je temelj za izradu drugog strateškog dokumenta odnosno:

2. Smjernica za regulaciju sustava odvodnje oborinskih voda

(dokument će sadržavati i Master plan integralnog upravljanja vodnim resursima Grada Vodnjana – Dignano).

3. Aktivnosti/rekonstrukcije i zaštite lokvi kao poluprirodnih pojava.

4. Rekonstrukcija postojećeg upojnog bunara – aktivnost uključuje dimenzioniranje i prilagodbu konstrukcije za akumulaciju voda iz slivnih područja koje će se moći koristiti za zalijevanje javnih prostora.

*Iznos od 107.310,00 EUR u projektu namijenjen je plaćama djelatnika koji rade na projektu.

 

IZVOR: GRAD VODNJAN-DIGNANO

AKO VAM SE SVIDIO NAŠ PORTAL –  Podržite nas donacijom za kavu  🙂
AKO VAM SE SVIDIO NAŠ PORTAL –  Podržite nas donacijom za kavu  🙂