PREDSTAVLJANJE KNJIGE „KAD SAM PROČITALA PLAVU BILJEŽNICU“ U KLUBU-KNJIŽARI GIARDINI 2

Sniježana Matejčić: Plava bilježnica govori o tome kako sustav oblikuje ljude i koji ponekad, baš zato što su vjerni i odani, završe na lomači ideja

Sinoć je u Klubu-knjižari Giardini 2 održana promocija književnog prvijenca dugogodišnje novinarke i aktivistice Sniježane Matejčić pod nazivom „Kad sam pročitala plavu bilježnicu“, a u izdanju Naklade Fragment, u kojoj po prvi puta progovara o sužanjstvu svoga oca, Vladimira Grgića, na Golome otoku i vlastitim sjećanjima na odrastanje s ocem, duboko obilježenim ovim traumatskim iskustvom.

Unatoč velikom broju posjetitelja, u Klubu-knjižari nastao je muk, a publika je, dirnuta intimnim svjedočanstvom povijesne vrijednosti, pomno pratila razgovor između Sniježane Matejčić i njenog urednika i mentora Zorana Žmirića. Naime, ovaj autofikcijski roman, kojim Matejčić zaokružuje nedovršene memoare svoga oca, vješto ispreplićući njegove zapise ukoričene u plavu bilježnicu i fragmente vlastitog sjećanja, svoj finalni oblik dobija nakon radionice kreativnog pisanja Zorana Žmirića, ali nastaje kao rezultat tridesetogodišnjeg promišljanja o ispovijesti koju joj otac ostavlja u naslijeđe.

Povjerenje između urednika i autorice, nužno za ispisivanje duboko potresne ispovijesti, bilo je razvidno iz razgovora koji se vodio o dugotrajnom procesu suočavanja sa „onim crnim, mučnim u čovjeku koji je bio sazdan od same dobrote“, sjećanjima Vladimira Grgića koja su poput sjene pratila odrastanje njegove kćeri u vidu naizgled nerazumljivih instanci straha od društvene reperkusije. Razgovaralo se i o načinima prevladavanja neizrecivog poniženja, općeljudskoj želji za životom: „Mislili su ga kazniti, no on je tamo izučio zanat“. Naime, Vladimir Grgić je nakon povratka s Golog otoka postao – kamenoklesar.

Plava bilježnica govori o tome kako sustav oblikuje ljude i koji ponekad, baš zato što su vjerni i odani, završe na lomači ideja“, sažela je Sniježana Matejčić univerzalni značaj zapisa Vladimira Grgića koji, riječima Zorana Žmirića: „U nikog ne upire prstom već ispisuje život na Golom otoku, zatvorenom ekosustavu u kojem ste vi broj, a kojem je svrha slamanje duha.“ Time njegovi zapisi, kao i literarna intervencija autorice postaje utoliko strašnija jer „nama baca vrući krumpir u ruke da se s njime nosimo“.

Moramo razumijeti što je Goli otok, kako bi razumijeli znakove koji dovode do toga. Goli otoci nikad nisu daleko.“, naglasila je autorica značaj sjećanja na traumatski povijesni trenutak, ali i mogućnost njegovog ponavljanja. Ipak, na tragu neopisive snage koju je pokazao njen otac u prevladavanju traume, zaključila je predstavljanje riječima: „Nije samo Goli otok oblikovao mog oca. Moj je otac prije Golog otoka čitao Majakovskog“.

U tom će duhu Klub-knjižara ove subote, 3. svibnja točno u podne u cafe-baru Scandal Express slaviti knjigu na „fešti od libri“ povodom otvorenja izloga Giardini 2 – posebno kurirane police s knjigama najrazličitijih žanrova koje u sebi sadržavaju trunku „skandala“, a za rasplesanu atmosferu bit će zadužen DJ kolektiv Samonikle u čijem su sastavu Ana Predan, Daria Morosin i Margherita Baggi.

IZVOR: GIARDINI 2

AKO VAM SE SVIDIO NAŠ PORTAL –  Podržite nas donacijom za kavu  🙂
AKO VAM SE SVIDIO NAŠ PORTAL –  Podržite nas donacijom za kavu  🙂

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)