Obilježavanje Nacionalnog dana osoba s intelektualnim teškoćama održati će se u četvrtak 16. svibnja 2024. u 11:00 sati u Novigradu, Rivarela 7 – prostoru CMIK -a, u organizaciji Udruge osoba s intelektualnim teškoćama Istre i Centra za inkluziju i podršku u zajednici. Cilj ove aktivnosti je osvijestiti i senzibilizirati javnost na prava i mogućnosti osoba s intelektualnim teškoćama, ali i istaknuti da su naši sugrađani s intelektualnim teškoćama ravnopravni članovi zajednice u kojoj žive.
Naime, Nacionalni dan osoba s intelektualnim teškoćama obilježava se od 2017. godine od kada ga je i proglasio Hrvatski sabor, uvažavajući činjenicu da osobe s intelektualnim teškoćama predstavljaju osjetljivu društvenu skupinu kod koje postoji povećani rizik od socijalne isključenosti te je u tom smislu nužan angažman cjelokupnog društva. Za podizanje kvalitete života i ostvarivanje punopravnog uključivanja u život zajednice osoba s intelektualnim teškoćama nužno je podizanje opće svijesti o ovoj društvenoj skupini, uključujući i borbu protiv stereotipa i predrasuda, kao i promicanje i poštovanje njihovih prava uključujući i razvoj i dostupnost adekvatnih socijalnih usluga.
Podsjetimo da u Republici Hrvatskoj još uvijek veliki broj osoba s intelektualnim teškoćama živi u ustanovama zatvorenog tipa (smještaj u ustanovi / domu socijalne skrbi) čime su grubo prekršena njihova prava na život u zajednici utvrđena Konvencijom o pravima osoba s invaliditetom.
Istovremeno, veliki broj osoba u potrebi iz ove društvene skupine, a koje žive u lokalnim zajednicama i dalje nemaju pristup dostupnim socijalnim uslugama temeljenim na individualiziranom pristupu svakoj osobi, odnosno zadovoljavanju onih specifičnih potreba pojedinca koje će omogućiti život na ravnopravnoj osnovi s drugima, pristup širokom rasponu usluga koje će im omogućiti život i uključenost u zajednicu te spriječiti njihovu izolaciju ili segregaciju iz zajednice te mogućnost zadovoljavanja vlastitih potreba kroz usluge, objekte i prostore namijenjene općoj populaciji.
Također, pripadnicima ove društvene skupine, znatno je otežan i pristup tržištu rada i ostvarivanje ustavnog prava na rad, usprkos velikoj potrebi za radnicima. Najveće prepreke u zapošljavanju osoba su predrasude, školovanje za zanimanja koja ne odgovaraju potrebama tržišta rada, dugotrajna nezaposlenost te neaktivnost i nepripremljenost za radno okruženje samih osoba s invaliditetom. Dodatno, nije dovoljno razvijena ni mreža programa koja omogućava zapošljavanje osoba s invaliditetom koje nisu zapošljive na otvorenom tržištu te omogućava rad osoba s invaliditetom u zaštitnim uvjetima.
Naime, nije slučajno ni da se Nacionalni dan osoba s intelektualnim teškoćama obilježava upravo neposredno nakon Međunarodnog dana obitelji (15. svibnja), budući da je neizostavna uloga obitelji u promjeni položaja u društvu pripadnika ove skupine. Tako i Udruga osoba s intelektualnim teškoćama Istre već 65 godina djeluje na lokalnoj i nacionalnoj razini kroz Hrvatski savez udruga osoba s intelektualnim teškoćama u području zaštite i ostvarivanja prava osoba s intelektualnim teškoćama, a pokrenuli su je roditelji i skrbnici u vremenu kada nije bilo ikakvih drugih aktivnosti namijenjenih osobama s intelektualnim teškoćama te je osnivanje udruge bio jedini oblik udruživanja roditelja kako bi pružili pomoć jedni drugima.
Ovogodišnjim obilježavanjem Nacionalnog dana osoba s intelektualnim teškoćama želimo istaknuti ove probleme s kojima se susreće ova društvena skupina, ali i predstaviti socijalne usluge koje se u našim lokalnim zajednicama pružaju kako bi se unaprijedila kvaliteta života osoba s intelektualnim teškoćama i njihovih obitelji.
Tako, tijekom obilježavanja Nacionalnog dana osoba s intelektualnim teškoćama Istre u Novigradu prigodna obraćanja održati će predstavnici istarskih gradova u kojima se pružaju usluge za ovu društvenu skupinu kao i predstavnici javnih ustanova. O životu u zajednici osoba s intelektualnim teškoćama, odnosno svoja osobna iskustva i stavove podijeliti će kroz razgovor korisnik usluge s osobljem podrške i to: o poludnevnom boravku Dalibor Davidović (Labin) i Emiljana Vozila Mohorović, o životu i podršci u zajednici Vjekoslav Močibob (Pazin) i Barbara Klanjac, o stanovanju uz podršku i radu Jadran Balenović (Pula) i Marta Tilinger te o inkluzivnom volontiranju Daniel Radovčić (Poreč) i Martina Dagostini.
Također, kao i svake godine povodom obilježavanja Nacionalnog dana osoba s intelektualnim teškoćama dodjeljujemo povelju „Naš prijatelj“ kao posebno priznanje za aktivan doprinos uključivanju osoba s intelektualnim teškoćama u život zajednice, a od ove godine „Naša prijateljica“ je i gospođa Ramiza Trumić koja sudjeluje u aktivnostima zajedno s osobama s intelektualnim teškoćama gotovo od pokretanja aktivnosti na Labinštini pružajući im podršku kako bi razvijali svoje socijalizacijske aktivnosti, a svojim angažmanom snažno potiče svoju okolinu na djelovanje u cilju unaprjeđenja kvalitete života osoba s intelektualnim teškoćama na području Labinštine.
Program obilježavanja Nacionalnog dana osoba s intelektualnim teškoćama obogaćen je glazbenim programom zajedničkog zbora Dječjeg vrtića Tićići iz Novigrada i Centra za inkluziju Buje uz pratnju Denise Gjini i Vedrana Janića, a program obilježavanja voditi će Kristijan Nemet.
Centar za inkluziju i podršku u zajednici