Najbolji istarski orači pod porečkim zvonicima i hotelima

foto: Bookaleta

Jako je bilo zanimljivo gledati kako se na prostranoj netom požnjevenoj njivi između Instituta za poljoprivredu i turizam i porečke autobusne stanice, tik uz glavnu cestu, u oranju nadmeću moćni traktori živahnih boja, a obzor nad njima krase vrhovi porečkih zvonika i gornji katovi hotela što izviruju nad zelenim krošnjama. Mogla se i turistička atrakcija napraviti od jubilarnog desetog natjecanja u oranju Istarske županije, koju tradicionalno organizira Udruga orača Istarske županije sa sjedištem u Višnjanu. I turisti bi vjerojatno, kao i veći broj domaćih ljudi, sa zanimanjem došli gledati što se to ore gotovo u središtu turističkog Poreča usred turističke sezone.

Otvarajući natjecanje, predsjednik istarske Udruge orača, Aldo Štifanić, zahvalio se Institutu što je ustupio zemljište za ovo natjecanje, i ukratko objasnio što će se događati. Svakom je od 11 orača koliko ih sudjeluje u natjecanju za obradu dodijeljena parcela od oko 600 četvornih metara, a suci tijekom rada orača s njihovim traktorima paze i ocjenjuju nekoliko parametara: otvaranje i ravnina prve brazde, uzajamno nalijeganje brazdi, izgled izorane površine, nešto što se zove „naor” i „razor” i slično, dakle prilično je složeno i ozbiljno koncipirano ovo natjecanje.

Važno je znati pravilno orati, naglasio je Aldo Štifanić, jer se pravilnim oranjem osigurava 10-20 posto veći prinos i jednako toliko smanjenje utroška goriva. K tome, današnji svjetski standardi preporučuju oranje do dubine od 18-22 centimetra, što znači da je negdašnja težnja što dubljeg oranja stvar prošlosti. Povrh svega, nama laicima promatračima shvaćanje kompletne ove „filozofije oranja” dodatno komplicira postojanje dvije vrste plugova: tzv. ravnjaka i tzv. premetnjaka, a to u ujedno i dvije kategorije u kojima se održavalo ovo porečko natjecanje.

Prošlogodišnje natjecanje održano pokraj jame Baredine sadržavalo je i nadmetanje u oranju pomoću volovske zaprege, ali ove je godine to moralo izostati jer nije bilo dovoljno novaca za pokriće troškova dovoza volova i ostalih tehničkih potreba, izvijestio je Štifanić. Pobjednici u obje kategorije zastupat će Istarsku županiju dogodine na državnom natjecanju u oranju, informirao je također Štifanić, i natjecateljima poželio „lijepu brazdu”. Orače je pozdravio i porečki gradonačelnik Loris Peršurić, izrazivši zadovoljstvo što i Poreč na ovaj način može pridonijeti očuvanju istarskih tradicija.

Natjecanje je zatim otpočelo rasporedom po parcelama i zaoravanjem prve brazde, a što se dalje događalo promatračima koji se u to ne razumiju nije bilo baš najjasnije – svakako bi bilo dobro i atraktivno da se preko razglasa povremeno objašnjava što se događa na njivi, koji orač primjerno ore a kojemu možda ne ide najbolje; koja je faza oranja u tijeku, je li se dogodio koji propust, je li pokazana neka idealna i bravurozna oračka figura, i tako to. Suha tvrda zemlja svakako nije pogodovala natjecateljima, među znalcima iz publike se čak moglo čuti da bi neko drugo doba godine bilo mnogo primjerenije za ovakvo natjecanje, no što je, tu je, orači su se nadmetali u uvjetima kakve nudi vrući istarski kolovoz, i neki su se u tome snašli bolje od drugih.

A na ovom su se natjecanju najbolje snašli sljedeći orači: u kategoriji plugova premetnjaka pobijedio je Goran Pištan, drugo je mjesto osvojio Stjepan Kuhar, a treće Ivan Pilat; dok je u kategoriji plugova ravnjaka pobijedio Patrik Momić, drugi je Igor Ferenac, a treći Roberto Legović. Upućujemo velike i iskrene čestitke pobjednicima, uz napomenu da su natjecatelji odreda sve mladi ljudi i da je poljoprivreda u Istri i u ovom području ima čime ponositi.

Davor ŠIŠOVIĆ, Bookaleta

AKO VAM SE SVIDIO NAŠ PORTAL –  Podržite nas donacijom za kavu  🙂
AKO VAM SE SVIDIO NAŠ PORTAL –  Podržite nas donacijom za kavu  🙂