U petak, 22. ožujka, s početkom u 8 sati, u Osnovnoj školi Vodnjan, Žuka 6, Vodnjan održati će se Vodni dan, SustainStudy Erasmus+ projekta.
Erasmus+ projekt SustainStudy (eng. Improving knowledge and skills by connecting the sustainable development goals oriented towards the topic of water with the curriculum for primary schools, hrv. Unaprjeđenje znanja i vještina povezivanjem s Ciljevima održivog razvoja orijentiranih na temu vode i povezanih s nastavnim planom i programom za osnovne škole) provodi se u Srbiji, Hrvatskoj i Sloveniji, od 6.3.2023. do 6.6.2024. godine. Ukupna vrijednost projekta je 60.000 eura.
Projekt provode Ecoconcept Pogon Novi Sad, Centar za prevenciju otpada od hrane – CEPOH iz Zagreba i Holistička edukacija o ishrani iz Sežane, te Osnovna škola “Dušan Radović” iz Novog Sada. Pridruženi partneri su osnovne škole iz Podgore i Vodnjana.
Glavni cilj projekta je povezivanje Ciljeva održivog razvoja Ujedinjenih naroda (COR) fokusiranih na vodu, hranu i zaštitu okoliša, s nastavnim planovima i programima osnovnih škola.
Projektne aktivnosti započele su provedbom webinara za nastavnike iz Srbije, Hrvatske i Slovenije, kojima je ukupno educirano oko 100 nastavnika u sve tri zemlje. Stručnjaci iz partnerskih organizacija izradili su priručnik za nastavnike koji se trenutno prevodi na tri jezika, te radne listove koji povezuju teme vode, hrane i zaštite okoliša s nastavnim planovima i programima.
Demonstracija vježbi iz priručnika održat će se u sve tri zemlje, a za Hrvatsku će biti održana kroz projektni dan u Osnovnoj školi Vodnjan, 22. ožujka, kada se obilježava i Svjetski dan voda 2024. Zahvaljujući SustainStudy Erasmus+ projektu ovo je prva osnovna škola u Republici Hrvatskoj koja sustavno uvodi održivi razvoj u redovnu nastavu.
O hrvatskim partnerima:
1. Centar za prevenciju otpada od hrane – CEPOH, Zagreb
Osnovan je 2018. godine kao stručna neprofitna udruga čije su glavne aktivnosti usmjerene na sprječavanje bacanja hrane kroz informiranje i edukaciju potrošača, od kućanstava, djece u školama, studenata, zaposlenika u tvrtkama, do osoblja hotela i restorana. CEPOH samostalno i u suradnji s drugim organizacijama organizira predavanja, webinare, događanja i akcije za građane o smanjenju bacanja hrane, te se odaziva na pozive za edukaciju nastavnog osoblja u školama te učenika na ovu temu. Također provodi i surađuje u projektima usmjerenim na smanjenje bacanja hrane i unaprjeđenje sustava doniranja. Predsjednica udruge objavila je nekoliko znanstvenih radova u respektabilnim časopisima i stekla međunarodnu reputaciju u području istraživačkih aktivnosti vezanih uz nastanak i praćenje otpada od hrane i njegovu prevenciju. Uz otpad od hrane aktivno provodi edukacije i konzultantske aktivnosti u području održivog razvoja, kružnog gospodarstva i transformacije prema zelenom poslovanju.
2. Osnovna škola Vodnjan – Scuola elementare Dignano, Vodnjan
Ova je eko škola odabrana za projekt jer obuhvaća odjele na hrvatskom i talijanskom jeziku što je čini jedinstvenom u Hrvatskoj. U 17 odjela na hrvatskom jeziku i osam na talijanskom nastavu trenutno pohađa 353 učenika koje podučava 55 učitelja. Brojne su i izvannastavne aktivnosti, od Školskog kulturno – umjetničkog društva, do učeničke zadruge Ulika – Oliva, Sportske i Eko grupe koje svojim radom obogaćuju i oplemenjuju svakodnevni školski život. Škola je osobito ponosna na prostrani školski okoliš ukrašen raznovrsnim ukrasnim grmljem i drvećem, koji se svake godine dodatno obogaćuje sadnjom novih sadnica stabala kroz projekt „Zasadi drvo, ne budi panj“ u suradnji s Istarskom županijom i Gradom Vodnjanom. Maslinici koji su zasađeni u školskom dvorištu broje više od 100 maslina, te učenici tradicionalno sudjeluju na manifestaciji Dani mladog maslinovog ulja u Vodnjanu prezentirajući svoje vlastito maslinovo ulje.