ISPRAVLJENA NEPRAVDA
U praksi je do sada jedan maslinar u Balama plaćao 7, a drugi, preko puta ceste, 25 kuna za kubik vode, samo zato jer je prvi korisnik usluga Istarskog vodovoda, a drugi Vodovoda Pula, premda oba vodovoda dobivaju vodu iz akumulacije Butoniga
Upravni odjel za poljoprivredu Istarske županije te Vodovod Pula i Vodovod Labin našli su rješenje za smanjenje cijene vode za poljoprivrednike na manje od 7 kuna po kubiku koliko bi trebala biti ubuduće, umjesto dosadašnjih 25 kuna. Očekuje se ovih dana donošenje odluka na Skupštinama društava Vodovoda Pula i Vodovoda Labin čime bi se ujednačila cijena vode za sve poljoprivrednike u Istri.
– U praksi je do sada jedan maslinar u Balama plaćao 7 kuna, a drugi, preko puta ceste, 25 kuna za kubik vode, samo zato jer je prvi korisnik usluga Istarskog vodovoda, a drugi Vodovoda Pula, premda oba ta vodovoda dobivaju vodu iz akumulacije Butoniga, veli Ezio Pinzan, županijski pročelnik za poljoprivredu.
Poljoprivrednici, njihove udruge i Grad Vodnjan već niz godina traže jednaku cijenu vode za sve. Već odavno traju rasprave u županiji kada pokrenuti tu proceduru. Pinzan pojašnjava zbog čega su to učinili baš sada.
– Čekali smo zakonske promjene koje uključuju spajanje sva tri vodovoda u Istri. Kako još uvijek nisu donijeti svi podzakonski akti, tako smo odlučili konačno riješiti ovaj dugogodišnji zahtjev poljoprivrednika. Radi se o još jednoj konkretnoj mjeri pomoći poljoprivrednoj proizvodnji u ovoj godini koja je obilježena velikim gubicima uzrokovanim pandemijom koronavirusa. Posebno je to značajno za proizvodnju povrća kojoj je navodnjavanje najpotrebnije.
– Vodovodi dugoročno neće ništa izgubiti ovim smanjenjem cijene, jer će poljoprivrednici trošiti više vode s obzirom na njenu povoljniju cijenu, pojašnjava Pinzan.
Postepeno će se povećavati potrošnja kao i broj korisnika, jer će najisplativija investicija za korištenje vode za poljoprivredu biti priključak na vodovodnu mrežu. To će u novom programskom razdoblju omogućiti našim poljoprivrednicima da kandidiraju na fondove Europske unije gradnju plastenika te postavljanje sustava za navodnjavanje na njihove poljoprivredne površine te će tako značajno povećati isplativost poljoprivredne proizvodnje. Područje južne Istre izuzetno je pogodno za proizvodnju povrća i vjerujemo da će ujednačavanje cijene vode povećati korištenje vode za navodnjavanje i potaknuti nove poljoprivrednike za pokretanjem moderne poljoprivredne proizvodnje, naglašava pročelnik. Do sada je izgrađen sustav za navodnjavanje u Valturi koji obuhvaća 440 hektara, a gradi se drugi na Poreštini koji obuhvaća poljoprivrednu površinu od 550 hektara. To su kapitalni projekti za Istarsku poljoprivredu. Slijedeći javni sustavi navodnjavanja planiraju se na području grada Umaga, Brtonigle, Čepić polja, Buzeta i Vodnjana.
Autor: Jasna ORLIĆ / izvor: Glas Istre