Europski gradovi udružuju se za urbanu revitalizaciju s osobama starije dobi, mladima, ženama i migrantima!

Vodnjan u projektu SPUR – Socijalna revitalizacija gradova nakon COVID-a

(Identifikacijski broj projekta: 101138715, PROGRAM CERV)

Pandemija je donijela neviđenu razinu solidarnosti i spontanih inicijativa za pomoć susjedima u zajednici. Može li se ta solidarnost ponoviti i u postpandemijskom scenariju i dovesti do održivih i otpornih zajednica koje će znati odgovoriti i na druge izazove pred nama?

S tim pitanjima suočavamo se i lokalno. A odgovori na njih razlog su što se Grad Vodnjan-Dignano uključio u Projekt SPUR putem kojeg surađuju šest općina iz šest različitih europskih zemalja.

Projekt SPUR, financiran od strane EU-a započeo je u siječnju 2024. godine. Naziv projekta “SPUR” akronim je za “Social Postcovid Urban Revitalization”, a njegov cilj – istražiti posljedice pandemije COVID-19 koje osjećamo i danas.

Pandemija se odrazila na cijelo društvo, što je posebno vidljivo među određenim društvenim skupinama. Osobe starije dobi, mladi, žene i migranti u našim gradovima i dalje doživljavaju negativne posljedice socijalne izolacije i marginalizacije. Što bismo trebali učiniti kako bismo im u našim zajednicama u što kraće vrijeme omogućili dobar i zdrav život? Iako su mnoge restrikcije sada stvar prošlosti, potpuni oporavak nakon COVID-19 zahtijeva dug put.

U 8. izvještaju o koheziji Europske komisije naglašena je važnost upravno lokalnih inicijativa, višestrukih razina i partnerskog pristupa u procesu oporavka. U skladu s tim, Projekt SPUR teži povezivanju gradova kako bi učili iz iskustava i izazova drugih te razmjenjivali prakse na međunarodnim događanjima otvorenima za javnost. Projketom se nastoji potaknuti europsku raspravu i promišljanje o posljedicama, identificirati društvene potrebe te potaknuti angažiranost i protagonizam u obnovi dinamike života u predgrađima.

Nakon sastanka s partnerima krajem veljače u Vicenzi pripremamo se za istraživanje onoga što se događa u našim susjedstvima. Potrebe nakon COVID-a i želje za oporavkom bit će mapirane i istražene te će se stvoriti sinergije i pilotirati novi oblici akcija solidarnosti temeljenih na zajednici. Konačni cilj je stvaranje otpornih i održivih zajednica koje se bore protiv diskriminacije, marginalizacije i rasizma te promiču europske vrijednosti i razvijaju talente među svim članovima naših susjedstava – bez obzira na dob, spol ili migracijski status.

SPUR konzorcij uključuje suradnju sljedećih 6 općina ili lokalnih institucija:

1. European Association for Local democracy ALDA (France);

2. Fondazione Comunitaria Agrigento e Trapani (Italy);

3. Città Metropolitana di Milano (Italy);

4. Commune d’Etterbeek (Belgium)

5. Judetul Harghita (Romania);

6. Grad Vodnjan-Dignano (Croatia)

7. Municipio de Vila do Conde (Portugal)

 

“Financira Europska unija. Isključivo su autorovi stavovi i mišljenja i ne odražavaju nužno stavove Europske unije niti Izvršne agencije za obrazovanje i kulturu Europske unije (EACEA). Europska unija ii nadležno tijelo ne mogu biti odgovorni za njih.”

AKO VAM SE SVIDIO NAŠ PORTAL –  Podržite nas donacijom za kavu  🙂
AKO VAM SE SVIDIO NAŠ PORTAL –  Podržite nas donacijom za kavu  🙂