DVOJNO ISKAZIVANJE CIJENA: Cijene u kunama i eurima uveli Konzum, DM i KTC


Na fotografiji: racun za kupovinu iz Konzuma.
Foto: Damjan Tadic / CROPIX

Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja pobrojalo je na jednom mjestu sva bitna pitanja i odgovore vezane za euro, a koje muče prije svega poslovne subjekte i potrošače.
Podsjetimo, dvojno iskazivanje cijena obvezno je od 5.rujna, ali nekoliko trgovačkih lanaca na isticanje cijena u kunama i euru odlučilo se već sada. Na to su se odlučili Konzum i dm, ali i trgovački lanac KTC. Razdoblje dobrovoljnog dvojnog iskazivanja počelo je od 12. srpnja, kada smo dobili potvrdu Vijeća EU o uvođenju eura i kada je utvrđen fiksni tečaj.

Ministarstvo sugerira etapno uvođenje dvojnih cijena u velikim trgovinama

Kupci nisu dovoljno informirani pa je tako već zabilježen prvi slučaj zabune.
Jedan je kupac KTC-a natrpao kolica omiljenim sladoledom misleći da je na akciji. Kad je došao na blagajnu – neugodno se iznenadio. Sladoled, stoji oko 1,70 eura, odnosno oko 12 kuna, a kupac je zbog iskazane cijene u eurima mislio da je na akciji, dojavio je portal Danica.hr.

Činjenica je da velike prodavaonice raspolažu s velikim asortimanom proizvoda, što pripremu za dvojno iskazivanje čini puno kompleksnijom, stoga se predlaže da se ponuđeni asortiman podijeli u nekoliko osnovnih kategorija te se tako, po unaprijed definiranim kategorijama kroz nekoliko etapa, a što je prije moguće, postave etikete s dvije cijene, kako bi se izbjeglo potencijalno zbunjivanje potrošača.
Za manje prodavaonice te za sve pružatelje usluga (obzirom da moraju dvojno iskazati cijene na cjenicima) da sve cijene roba i usluga iskažu/postave istovremeno.

U internet trgovini dvojne cijene od početne stranice do računa

Jedno od važnih područja je i dvojno iskazivanje cijena u Internet trgovini te dvojno iskazivanje po jedinici mjere za određeni proizvod.

Dvojno iskazivanje prilikom prodaje putem internet trgovine obuhvaća iskazivanje cijena na početnoj stranici, ali kada je na početnoj stranici istaknuta roba koja se potrošaču nudi po određenoj cijeni, a koju klikom na tu robu potrošač može naručiti (odnosno, spremiti u košaricu). Dvojno se iskazuje cijena na prikazu samog proizvoda, ali opet samo u slučaju da se prikazani proizvod može kupiti na određenom web-shopu dok u slučaju da se radi samo o informativnom prikazu robe bez mogućnosti kupnje, nije potrebno isticati cijenu).

Dvojno iskazivanje nužno je kod tako kod prikaza proizvoda, kod ukupnog iznosa košarice, kod ukupnog iznosa pri završetku kupovine, iznosa koji će potrošač trebati platiti, kao i pri ukupnom iznosu na računu.
Na učestalo pitanje: Moraju li se cijene za jedinicu mjere dvojno iskazivati? Odgovor je da. Posebice uzimajući u obzir da se obveza isticanja cijene za jedinicu mjere odnosi prvenstveno na onu robu koju potrošači najviše svakodnevno i kupuju poput hrane, deterdženata, dječjih pelena, proizvoda za njegu lica i tijela itd…

Pravilo je uvedeno kako bi potrošačima omogućilo što višu razinu informiranosti o odnosu cijena postojeće valute (kuna) i buduće valute (euro). Cijenu za jedinicu mjere nije potrebno dvojno istaknuti tijekom akcije, rasprodaje ili kod robe s greškom. Neće biti dvojnog iskazivanja jedinice mjere kod proizvoda koji imaju masu manju od 50 grama ili obujma manjeg od 50 mililitara, voća i povrća koje se prodaje komadno ili u svežnju, piše:  euro.dneno.hr.

AKO VAM SE SVIDIO NAŠ PORTAL –  Podržite nas donacijom za kavu  🙂
AKO VAM SE SVIDIO NAŠ PORTAL –  Podržite nas donacijom za kavu  🙂