Danas se obilježava 4. Nacionalni dan sigurnosti prometa na cestama

Ovogodišnja kampanja Ministarstva unutarnjih poslova Republike Hrvatske u sklopu Nacionalnog plana sigurnosti cestovnog prometa provodi se pod motom „Ne budi bez naramenica, zakopčaj se“, a cilj je informirati i educirati javnost o potrebi korištenja sigurnosnih pojaseva u vozilima, uvijek i bez izgovora.

Foto: MUP

Problem vrlo rijetkog korištenja sigurnosnog pojasa na stražnjim sjedalima osobnih automobila, ali i kamiona i autobusa je sveprisutan. Iako je nekorištenje sigurnosnog pojasa prekršaj prema tzv od “četiri glavna prometna ubojice”, vozači i putnici često koriste različite  izgovore za nevezivanje sigurnosnog pojasa :

  • – Cijeli život vozim, znam što radim.
  • – Ja ionako sjedim straga, što mi je.
  • – Idem samo u dućan, pet minuta je.
  • „Vežem se kad vidim policiju.”Rizici nevezanja sigurnosnog pojasa

 

  • “Cijeli život vozim, znam što radim.”Iako su vozači često samouvjereni u svoje vozačke sposobnosti i vjeruju da im se prometna nesreća nikada ne može dogoditi, statistika prometnih nesreća pokazuje drugačije. Od ukupno 275 smrtno stradalih osoba u prometnim nesrećama u 2022. godini, 143 osobe smrtno su stradale u osobnim automobilima, od čega 74 osobe ili 51,7% nisu koristile sigurnosni pojas. Istraživanja pokazuju da  sigurnosni pojas smanjuje rizik od teških ozljeda i smrti u prometnoj nesreći za čak 50% .
  • “Ionako sjedim straga, što će mi biti.”Tijekom prometne nesreće nevezivanje sigurnosnog pojasa može dovesti do ispadanja osobe iz vozila ili ispod vozila koje se prevrće, prolijetanja kroz vjetrobranska stakla i prozore automobila , po inerciji se nasilno kretao unutar vozila, te udario druge putnike u vozilu. Korištenje sigurnosnog pojasa ne samo da štiti putnike od ispadanja iz vozila, već i od samoozljeđivanja i ozljeda svih ostalih osoba u vozilu.
  • “Idem samo u dućan, to je pet minuta.”Vozači, ali i putnici u osobnim automobilima, često su mišljenja da nema potrebe za korištenjem sigurnosnog pojasa u vožnji gradskim prometnicama manjim brzinama i na kratkim relacijama . Vožnju u takvim uvjetima smatraju predvidljivom, a nekorištenje sigurnosnog pojasa “bezazlenim nevezivanjem”. Međutim,  sila udarca pri brzini od 50 km/h usporediva je sa silom udarca pri padu s trećeg kata zgrade .
  • “Vežem se kad vidim policiju.”Ne treba se vezati zbog policije i kazne, već zbog vlastite sigurnosti i sigurnosti svih ostalih u vozilu. Osim toga, većina vozača i putnika uvjerena je da zakonska obveza korištenja sigurnosnog pojasa vrijedi samo za vožnju na prednjim sjedalima motornih vozila. No, prema važećem Zakonu o sigurnosti prometa na cestama, korištenje sigurnosnog pojasa je obavezno u vožnji na svim sjedalima koja imaju ugrađen sigurnosni pojas. Obveza se, dakle,  odnosi i na prednja i na stražnja sjedala u svim motornim vozilima , kako u osobnim, tako i u teretnim i međugradskim autobusima.

Sadržaj nije dostupan.
Molimo dopustite kolačiće klikom na "Prihvaćam".

Također, navedenim zakonom propisan je pravilan prijevoz djece, pri čemu se djeca niža od 150 cm u vozilima moraju prevoziti u posebnoj sjedalici/postolju koja se za vozilo pričvršćuje sigurnosnim pojasom ili posebnim kopčama. Iznimka su djeca niža od 150 cm i visoka najmanje 135 cm, koja ne moraju biti smještena u sigurnosnu sjedalicu/postolje, već se tada smiju prevoziti isključivo na stražnjim sjedalima i moraju biti vezana sigurnosnim pojasom. Novčanom kaznom od 130,00 eura kaznit će se za prekršaj

vozač i druga osoba koja postupi suprotno navedenim obvezama  . Sigurno u vozilu, odgovorno u prometu Kontinuiranim tijekom cijele godine poduzimanjem ciljanih preventivno-represivnih aktivnosti usmjerenih, među ostalim, na prekršaje iz tzv. skupine “četiri glavna prometna ubojice” (gdje je jedno od kaznenih djela nekorištenje sigurnosnog pojasa), kao i suradnjom s drugim nadležnim subjektima, izmjenama zakonskih odredbi i drugim aktivnostima policije, svakako je moguće smanjiti udio poginulih osoba koje nisu koristile sigurnosni pojas, te time pridonijeli smanjenju ukupne patnje, odnosno podizanju sigurnosti na cestama na višu razinu. Svoje znanje o obvezama korištenja sigurnosnog pojasa te rizicima i posljedicama nekorištenja provjerite u informativno-edukativnom  KVIZU . #NeBudiBezVeze #VežiSe Važeći zakonski propisi za obvezu korištenja sigurnosnog pojasa Članak 163. Zakona o sigurnosti prometa na cestama (Narodne novine 67/08., 48/10., 74/11., 80/13., 158/13. , 92/ 14., 64/15., 108/17., 70/19.42/20., 85/22.i 114/22.) definirana je obveza korištenja sigurnosnog pojasa, pravilan način prijevoza. djece i propisane su zakonske kazne za kršenje navedenih odredbi. Članak 163.

 

 

  1. Vozač i putnici za vrijeme vožnje u motornom vozilu na sjedalima na kojima su ugrađeni sigurnosni pojasevi dužni su koristiti sigurnosni pojas na način koji je odredio proizvođač sigurnosnog pojasa.
  2. Iznimno od odredbe stavka 1. ovoga članka, osobe za koje se uvjeri da iz zdravstvenih razloga ne mogu koristiti sigurnosni pojas, ne moraju se koristiti sigurnosnim pojasom.
  3. Ministar nadležan za zdravstvo propisat će postupak, uvjete i način izdavanja potvrde iz stavka 2. ovoga članka.
  4. Vozač motornog vozila za prijevoz osoba koje osim sjedala za vozača ima najviše 8 sjedala i vozila za prijevoz tereta u kojima su ugrađeni sigurnosni pojasevi ne smije u tim motornim vozilima prevoziti djecu nižu od 150 centimetara ako ne postavljaju se u posebno sigurnosno sjedalo/postolje koje je za vozilo pričvršćeno sigurnosnim pojasom vozila ili posebnim kopčama u vozilu i suprotno načinu kako je odredio proizvođač posebnog sigurnosnog sjedala.
  5. Vozač motornog vozila koje osim sjedala za vozača ima najviše 8 sjedala i u kojima su ugrađeni sigurnosni pojasevi, smije na sjedalima osim prednjih prevoziti djecu nižu od 150 cm i visoku najmanje 135 cm, koja nisu smješteni u sigurnosnu sjedalicu/postolje, ako su pravilno vezani sigurnosnim pojasom za odrasle.
  6. Vozač motornog vozila za prijevoz osoba koje osim sjedala za vozača ima najviše 8 sjedala i vozila za prijevoz tereta u kojima nisu ugrađeni sigurnosni pojasevi ne smije prevoziti djecu mlađu od tri godine. takva vozila, te djeca od tri godine i starija i mlađa od 150 cm ne smiju stati na prednje sjedalo.
  7. Vozač motornog vozila ne smije prevoziti dijete u sigurnosnoj sjedalici okrenutoj unatrag na sjedalu suvozača zaštićenom prednjim zračnim jastukom, ako zračni jastuk nije isključen, čak ni u slučajevima kada se zračni jastuk automatski isključuje.
  8. Novčanom kaznom u iznosu od 130,00 eura kaznit će se za prekršaj vozač i druga osoba ako postupi suprotno odredbi stavka 1. ovoga članka.
  9. Novčanom kaznom u iznosu od 130,00 eura kaznit će se za prekršaj vozač ako postupi suprotno odredbama stavka 4. do 7. ovoga članka.

Aktivnosti Policijske uprave istarske povodom Dana sigurnosti prometa na cestama

Središnje obilježavanje 4. Nacionalnog dana sigurnosti prometa na cestama održat će se u subotu, 21. listopada od 11 do 13 sati, a Osijek je postavio panoe na temu korištenja sigurnosnog pojasa.

Policijska uprava istarska će i u subotu, povodom Dana sigurnosti cestovnog prometa, na svom području provoditi preventivno-represivne aktivnosti na temu korištenja sigurnosnog pojasa te ukazati na važnost njegove uporabe, odnosno na rizike i posljedice nekorištenja. pa će se od 9 do 17 sati provoditi prometna akcija kontrole korištenja sigurnosnog pojasa u cijeloj Istri

Više informacija

Provjerite svoje znanje o sigurnosnom pojasu u edukativnom kvizu .

Video: Nemoj biti bez veze, poveži se 

Prati na društvenim mrežama

#NeBudiBezVeze #VežiSe

Twitter  |  Facebook   |  Instagram   |  Facebook

AKO VAM SE SVIDIO NAŠ PORTAL –  Podržite nas donacijom za kavu  🙂
AKO VAM SE SVIDIO NAŠ PORTAL –  Podržite nas donacijom za kavu  🙂