BERBA JE GOTOVA
Ovo je specifična godina jer su prinosi jako varirali ovisno o lokaciji i o sortama. Bilo je onih maslinara koji su imali tri puta manje uroda nego lani, ali i onih koji su imali tri puta više nego 2017. godine, kaže Darko Kadum te podsjeća da je 2010. i 2011. maslinarima podijeljen najveći broj sadnica iz županijskog programa. One sada stižu u rod
Uljara San Lorenzo u Vodnjanu Agencije za ruralni razvoj Istre preradila je u protekloj sezoni između 650 i 700 tona maslina, što je 50 posto više nego godinu prije, doznajemo od Darka Kaduma, voditelja AZRRI-jevog Centra za razvoj maslinarstva.
Uljara je počela mljeti 5. listopada, pred prvi vikend u mjesecu, a stroj je ugašen prije desetak dana. U špici, koja je trajala 15-ak dana, uljara je mljela neprekidno, 24 sata na dan, a na raznim je poslovima bilo angažirano 10-ak radnika.
– Ovo je jedna specifična godina jer su prinosi jako varirali ovisno o lokaciji i o sortama. Bilo je onih maslinara koji su imali tri puta manje uroda nego lani, bilo ih je koji su imali isto, ali i onih koji su imali tri puta više nego 2017. godine. Ove su godine ulja gorča i manje pikantna, a vjerojatno se razlog tome može tražiti u suši u kolovozu na određenim lokalitetima. I randmani su bili malo viši nego prijašnjih godina, što ovisi i o boljem urodu sorti koje daju više ulja, kaže Kadum.
Mladi nasadi
Laički po tome zaključujemo da su uljne sorte poput introduciranog leccina ove godine došle do punog izražaja. No, Kadum nas upozorava da je upravo leccino na mnogim lokacijama dosta podbacio, čemu bi uzrok, kaže, mogao biti mraz u rano proljeće koji je oštetio rodne pupove. No, svakako da mladi nasadi, pretežito uvoznih sorti, ovih godina stupaju na istarsku maslinarsku scenu.
– Istina je, dolaze u rod nasadi podignuti oko 2010. godine po županijskom programu poticanja sadnje maslina. Mi u MIH-u (županijska tvrtka koja je prije nekoliko godina ušla u sastav AZRRI-ja) te smo godine i 2011. podijelili najviše sadnica maslina. To se sada manifestira kroz povećanje uroda. I narednih će se 10 godina urodi i količine masline u preradi sigurno povećavati, kaže Kadum.
U uljari San Lorenzo 90 posto uroda prerađuje se za treća lica, a ostalo je za vlastite potrebe AZRRI-ja.
– Najviše nam na preradu stiže maslina iz Vodnjana i Poreča. Činjenica je da su Vodnjanština i Poreština najveća maslinarska područja, da u Vodnjanu ima dosta uljara, ali u Poreču, osim Agrolagunine uljare koja je u špici zatrpana vlastitim količinama, nema, pa Porečani donose svoj urod ovdje. Uostalom, MIH je imao sjedište tvrtke u Poreču pa i to vuče dio klijentele kod nas. Uljara je stvar povjerenja između korisnika i vlasnika, maslinari moraju znati da se radi pošteno, da ne ugroze cjelogodišnji rad, kaže Kadum.
Rok od 12 sati
S mogućnošću prerade od 3,5 tone ulika po satu ova je vodnjanska uljara, nakon Agrolagunine u Poreču, druga po kapacitetima u Istri. Zato, kada pitamo Kaduma da li su imali veliku gužvu u pogonu u špici berbe, uzvraća riječima da se o pravoj gužvi ni u uvjetima kada prerada znatno premašuje lanjsku ne može pričati. Za najveće navale maslinara u San Lorenzo sve se uspijeva preraditi unutar 12 sati, dok se istovremeno mnogi drugi uljari diče preradom unutar “zlatnih” 24 sata.
– Nema čekanja, masline se predaju uvečer i sutra ujutro maslinari dolaze po ulje. To je također jedan od razloga zašto nam donose na preradu masline i s Poreštine i zašto imamo vjernu klijentelu, kaže Kadum.
Berba je gotova, završila je i prerada, no to ne znači da je posao u San Lorenzu gotov. Za početak treba očistiti stroj da već sada bude spreman za sljedeću sezonu. Čišćenje stroja zahtjevan je posao, to je zapravo jednogodišnji servis u sklopu kojeg se pogon mora demontirati do svakog elementa da bi se s njih uklonili ostaci prerade. A koliko je trajala prerada, zaključuje Kadum, toliko će trajati i čišćenje.
Zvjezdan Strahinja / Glas Istre