
foto: Kurziv Platforma
foto: Kurziv Platforma
U petak, 3. studenog 2023. u Dnevnom boravku Društvenog centra Rojc održan je javni razgovor o potrebama i resursima organizacija civilnog društva za očuvanje organizacijskog pamćenja. U razgovoru u kojem su sudjelovale predstavnice i predstavnici pulskih organizacija iz različitih područja djelovanja zaključeno je da organizacije same moraju osvijestiti potrebu usustavljivanja i otvaranja svojih arhiva široj javnosti te da s praksama prikupljanja, bilježenja i dokumentiranja njihova rada treba započeti što prije, dok su sjećanja i i materijali od društvenog značaja još uvijek dostupni.
Zbog marginaliziranog položaja organizacija civilnog društva te ograničenih kapaciteta u pogledu ljudskih resursa, prostornih i tehničkih uvjeta, većina organizacija nema usustavljene održive i trajne prakse očuvanja svog organizacijskog pamćenja niti znanje potrebno za taj specifičan rad. Time se vrijedan segment razvoja civilnog društva zauvijek gubi, a poseban izazov predstavlja “pomlađivanje” organizacije gdje novi ljudi nemaju odakle krenuti u potrazi sa povijesti djelovanja organizacije te se često nađu u situaciji da nanovo osmišljavaju već isprobane metode rada.
Unatoč navedenim preprekama, organizacije civilnog društva ipak razvijaju različite modele sistematizacije, katalogizacije i digitalizacije građe koja se odnosi na same organizacije, specifične zajednice ili šira područja civilnodruštvenog djelovanja izvan fokusa javnih institucija te je čine javno dostupnom. O svojim praksama čuvanja i aktiviranja gradiva govorile su Zuzana Hoti-Radolović (Društvo osoba s tjelesnim invaliditetom južne Istre) i Marino Jurcan (Metamedij – Udruga za razvoj audio-vizualne umjetnosti).
Okrugli stol održao se u sklopu projekta “Arhivi odozdo – organizacijsko pamćenje kao element održivosti civilnog društva” koji provode organizacije koje vode community arhiv Centar za dokumentiranje nezavisne kulture, udruge Kulturtreger i Kurziv. Projekt je podržan kroz Fond za aktivno građanstvo, sredstvima Islanda, Lihtenštajna i Norveške u okviru EGP grantova.