foto: 24sata
Ove godine u srpnju Vlada je donijela uredbe Zakona o održivom gospodarenju otpada koje definiraju sva pravila i uvjete koje moraju ispunjavati jedinice lokalne samouprave.
Nakon pametnih telefona, pametnih klupa i pametnih govornica, na redu su izgleda i pametne kante za smeće. Na taj način znat će se, točno po osobnim imenima građana ili imenima registriranih tvrtki, tko koliko otpada stvara i koliko će ga njegov odvoz koštati, čime se želi povećati udjel recikliranja komunalnog otpada među građanstvom, ali i provesti pravednija naplata odvoza komunalnog otpada.
Moramo na nacionalnoj razini smanjiti količine otpada. Smisao cijele priče je da se uvođenjem novih tehnologija reguliraju i cijene pa će tako korisnici koji budu odvajali plaćati manje od onih koji ne budu odvajali. Ne želimo djeci ostaviti brda puna plastike i drugih štetnih tvari za okolinu.
Sustav se sastoji od softverskog i hardverskog dijela. Čip će sadržavati matične podatke korisnika te će se u onom trenutku kada djelatnici budu praznili spremnike to registrirati i zabilježit će se točno vrijeme pražnjenja, datum i pozicija u bazi podataka. Svako kućanstvo plaćat će osnovni dio računa, a ostatak će se pribrojavati varijabilnom dijelu usluge ovisno o broju pražnjenja.
Laički objašnjeno, ako budete na putu 20 dana u mjesecu i ne budete praznili kantu, neće vam doći isti račun kao susjedu koji je na primjer praznio kantu sedam puta u mjesecu .
Nadamo se kako će i Vodnjansko komunalno poduzeće u skoroj budućnosti provesti uredbe Zakona o održivom gospodarenju otpada.
Vodnjanski đir
izvor: Zadarski.hr